PERNŠTEJNSKÁ ALEJ U OPATOVICKÉHO KANÁLU NOMINOVÁNA NA ALEJ ROKU

15.10.2015 13:33

Tisková zpráva spolku Chráníme stromy – 15. 10. 2015

 

V soutěži ALEJ ROKU, kterou pořádá každoročně nezisková organizace ARNIKA, bude Pardubicko letos zastupovat i starobylá Pernštejnská alej u Opatovického kanálu poblíž Lázní Bohdaneč. Jaroslav Svoboda ze spolku Chráníme stromy vysvětluje, proč tuto alej do soutěže přihlásili: "Každý, kdo má rád krajinu kolem bohdanečských rybníků, určitě zná toto starobylé stromořadí podél toku Opatovického kanálu mezi Lázněmi Bohdaneč a koupalištěm směrem k Neratovu. Ale většina lidí, kteří tudy prochází nebo projíždí na kole či autem si neuvědomuje, že budoucnost této aleje je vážně ohrožena. A právě proto jsme ji nominovali do této soutěže. Chceme, aby se lidé o budoucí osud tohoto místa začali více zajímat, protože bez podpory veřejnosti by mohla krása aleje zanedlouho být jen vzpomínkou."

Jak vyplývá z nominace, je tato smíšená lipová a dubová alej památkou na slavné časy východočeského rybníkářství za panování rodu Pernštejnů. Alej vede částečně po hrázi mezi rybníky a Opatovickým kanálem podél úzké asfaltové silnice. A právě stále sílící doprava na této silnici je hlavní příčinou ohrožení stromů v aleji. Přitom je toto místo a jeho někdy i staleté stromy životním prostorem řady živočichů, včetně mnoha chráněných. V posledních letech ovšem počet stromů v aleji soustavně klesá - staré se kácejí, nové se nevysazují v dostatečném množství a zjevně není dostatek prostředků na soustavnou údržbu.

Jaroslav Svoboda spolu se svým kolegou ing. Jiřím Svobodou věnovali v posledních měsících aleji velké množství času a situaci v ní dopodrobna zmapovali. "Pokud chceme, aby toto památné stromořadí přečkalo dopady narůstající automobilové dopravy, musí se k údržbě aleje přistoupit systematicky a v souladu s názory nezávislých odborníků. Je také nutné získat finanční prostředky pro záchranu aleje. Pomohlo by určitě, kdyby veřejnost dala jasně najevo, že o její záchranu opravdu stojí,“ tvrdí zástupci spolku Chráníme stromy.  A právě k tomu může, podle nich, anketa ALEJ ROKU dobře posloužit.

„Doufáme, že to hodně lidí pochopí a podpoří Pernštejnskou alej v soutěži svými hlasy. Vždyť před dvěma lety se podepsaly pod petici na její záchranu během pár dní stovky lidí," věří Jaroslav Svoboda a dodává: "Pro dobré umístění aleje v soutěži bude letos třeba hodně hlasů a tak prosíme o podporu aleje všechny, kteří krajinu bohdanečských rybníků milují.  Konkurence je těžká, vždyť z celé republiky je nominováno přes 60 alejí, mnohé z nich opravdu velmi krásné. Ale v případě Pernštejnské aleje jde ještě o něco více, než o její půvab. Jde o to, uchránit před zánikem jedno hezké místo našeho kraje."

Do hlasování o ALEJ ROKU se může zapojit každý pomocí internetu až do 15. 11. 2015 na stránkách  www.alejroku.cz.

Fotografie z aleje naleznete na tomto odkazu.